Дрон
Дронът е безпилотен летателен апарат (БЛА). Безпилотен летателен апарат или дрон е летящо устройство, което се задвижва чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут.
Квадрокоптер
Квадрокоптерът, известен още като четирироторен хеликоптер, е мултироторен хеликоптер, който се издига във въздуха и се задвижва от четири витла. Квадрокоптерите са класифицирани като роторни апарати, които се различават от летателните апарати с фиксирани крила, защото тяхната подемна сила се причинява от комплект ротори (вертикално поставени витла).
Хексакоптер
Това е дрон(безпилотен летателен апарат) с 6 витла.Характерно за тях е че обикновенно имат по-голяма товатоподемност.
Октокоптер
Дрон с 8 витла. Характеризират се с още по-голяма товароподемност.
-
- Дрон – Дронът е безпилотен летателен апарат (БЛА). Безпилотен летателен апарат или дрон е летящо устройство, което се задвижва чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут.
- Квадрокоптер – Квадрокоптерът, известен още като четирироторен хеликоптер, е мултироторен хеликоптер, който се издига във въздуха и се задвижва от четири витла. Квадрокоптерите са класифицирани като роторни апарати, които се различават от летателните апарати с фиксирани крила, защото тяхната подемна сила се причинява от комплект ротори (вертикално поставени витла).
- Хексакоптер – Това е дрон(безпилотен летателен апарат) с 6 витла.Характерно за тях е че обикновенно имат по-голяма товатоподемност.
- Октокоптер – Дрон с 8 витла. Характеризират се с още по-голяма товароподемност.
- FPV – Предаване в реално време от камерата разположена на предницата на дрона. Някои дронове са снабдени с 2 камери едната служи за ориентация на пилота накъде е насочена предницата на дрона(FPV камера), и друга която е за фото и видео заснемане от птичи поглед.
- Headless mode(Дигитален компас) – Всеки дрон има предница и задница. Когато преднацата на дрона съвпада с посоката на дистанционното тогава командата ляво от дистанционното е ляво и за дрона но когато дронът е обърнат с лице към дистанционното лявото от дистанционното става дясно за дрона. Дигиталния компас прави така че да не следите постоянно накъде е насочен дрона а винаги като дадете от дистанционното наляво дрона ще отива наляво.
- Автовръщане(Autoreturn) – На по евтините модели(тези които са без GPS приемник) Автовръщането е по-просто, но има голям смисъл когато дронът е далеч от вас и не го виждате добре.Когато натиснете бутона Автовръщане дрона просто се връща назад като включва дигиталния компас и се прибира при дистанционното.
- LED осветление – LED осветлението на дроновете служи за няколко неща. Първо ориентацията с осветление е много по-лесна като се слагат един цвят диоди за обозначение на предницата му и друг за задницата. Друго много важно е че при някои дронове LED осветлението мига по различен начин спрямо различните режими в които лети дрона. Така можете лесно да се оринтирате в какъв режим летите. Също така диодите могат да мигат и като предупреждение за ниско ниво на батерията.
- Барометър – Барометърът е сензор за налягане, който се използва за измерване на височината на дрона и други летателни системи. Тези сензори за налягане са толкова чувствителни, че могат да открият промяната в налягането на въздуха, когато дрона се придвижи нагоре или надоло само с няколко сантиметра. Барометърът помага на дрона сам да поддържа височината на която лети и спомага за по-лесно управление.
- GPS – GPS модулът отчита позицията на дрона като отчита времето за което сигналът стига до спътниците.GPS-a също може да ни даде информация за височината на дрона но тя е твърде неточна(+-5м). Чрез него дронът може да изпълнява автоматични мисии от излитането му до кацането както и да си пази позицията при вятър когато пилота не управлява дрона.
- Жироскоп – устройство способно да запазва първоначалното си състояние в пространството в резултат на много бързо въртене на инерционната му система спрямо скоростта на въртенето на осите на цялата системата в пространството. При това условие жироскопа съхранява в пространството неизменно направление на оста на въртене. Следователно жироскопът се грижи за стабилностна на дрона в полет.
- 2,4 GHz, 5,8 GHz, 868 MHz – Радиочестоти, използвани при дистанционно управление на дронове.
- 1S, 2S, 3S, 4S, 5S, 6S – Броят на клетките, свързани последователно в литиевата батерия. Колкото по-голямо е числото, толкова по-голямо е напрежението на батерията. Описанието може да бъде и 1S1P и т.н.
- 2 ”, 3 ”, 5 ” – Размерът на витлата в инчове. Използва се и във връзка с размера на дрона /рамката на дрона – описвайки максималния размер на витлото, което ще се побере/
- AC – Променлив ток – променлив ток, обикновено идващ от електрически контакти у дома
- Acro (режим) – Режима на полет “акробатичен” , наричан още “Режим на скорост”, се състои в липсата на стабилизиране на нивото в дрона.
- ADC – Аналогово-цифров преобразувател – система, която преобразува предавания сигнал от аналогов в цифров.
- Angle (режим) – Определяне на режима на полета на дрона, при който той автоматично се стабилизира хоризонтално с помощта на жироскоп и акселерометър.
- AUW – (All up weight) – определяне на теглото на дрона, когато е напълно готов за полет, с цялото оборудване, батерии и кабели, инсталирани.
- BARO – Барометърът определя височината въз основа на атмосферното налягане.
- BEC – Верига за елиминиране на батерията – регулатор на напрежението, намиращ се в PDB и в много FC, ESC и VTX. Стабилизира и осигурява постоянен постоянен ток (DC) изходно напрежение, например позволява захранване от 2-6S батерии и осигуряване на 5V захранване.
- BF – Betaflight – софтуер, често използван в полетните контролери в състезателни дронове, разработен под лиценз с отворен код.
- BNF – Bind-and-fly – дефиниция на комплект с дрон, който включва вграден дрон с приемник и изисква да имате свой собствен апарат, който поддържа протокола на този приемник.
- Bind, Bind – Сдвояване. Дейността по свързване на вашето оборудване (дистанционно управление) с приемника (дрон).
- BLDC – Безчетков постоянен ток мотор – безчетков DC двигател. Типът двигател, който най-често се използва при изграждането на състезателни дронове.
- Buzzer – Разговорен термин за зумер, използван при дронове. Издава силен, пищящ звук, който ви позволява да намеря дрон след инцидент.
- CLI – Интерфейс на командния ред – командният ред обикновено се отнася до раздела “CLI” в конфигуратора на Betaflight, който ви позволява да подавате команди директно на контролера.
- CW/CCW – Определянето на посоката на въртене засяга двигатели или витла. CW – по часовниковата стрелка (по часовниковата стрелка), CCW – обратно на часовниковата стрелка (обратно на часовниковата стрелка)
- DC – постоянен ток – постоянен ток, обикновено в дрона, “идва” от LiPo батерии
- DFU – Актуализация на фърмуера на устройството – режим в софтуера Betaflight, който ви позволява да качите софтуера в контролера на полета
- DShot– Един от протоколите за цифрова комуникация, използвани между ESC регулатора и полетния контролер. Обикновено се изписва с число, като Dshot600, което показва скоростта на комуникация.
- DSM, DSM2, DSMX – Собствен комуникационен протокол между апарата и приемника на марката Spectrum.
- EEPROM – Постоянна памет, която не губи съдържанието си след загуба на захранване. Може да се нулира и презаписва, но ограничен брой пъти.
- ESC – Electronic Speed Controller – електронен регулатор на скоростта. Електронният модул, отговорен за завъртането на двигателите при определена скорост на въртене, получава информация директно от приемника или от полетния контролер – създавайки набор от регулатори, наричан още “Stack”.
- Failsafe – Механизъм за ограничаване на щетите, причинени, когато софтуерът за управление на дрона се повреди или връзката с апарата се загуби.
- F1, F3, F4, F7, H7 – Типове микроконтролери с марка STM, използвани в полетните контролери.
- FC – Полетен контролер – “мозъкът” на дрон, който на базата на входни данни, вкл от жироскопа и приемника на апарата, определя скоростта на отделните двигатели на дронове.
- FOV – Зрително поле – термин за размер, обикновено използван за камери, информиращ за минималното разстояние, което камерата вижда (колкото по-малък е FOV на камерата, толкова “по-голямо е увеличението” на изображението). По отношение на очилата – определя максималния ъгъл, под който все още ще се вижда изображението на екрана. FOV обикновено се дава в градуси.
- FPV – Изглед от първо лице – определяйки изгледа от първа перспектива, тоест точно такъв, какъвто е при използване на дрон – виждаме в очилата изображението директно от камерата върху него.
- GND – Земя – маса в постоянен ток, наричана още “минус”.
- Хоризонт (режим) – Спецификация на режима на полет на дрона, при който той автоматично се стабилизира вертикално с помощта на жироскоп и акселерометър. За разлика от режима Angle, той позволява завъртане на 360 градуса.
- Jello – високочестотни вибрации, както се вижда на кадрите от дрона
- LiPo – Съкращение за литиево-полимерна батерия – типът, който най-често се използва в модели с дистанционно управление поради високата си токова ефективност.
- LOS – Линия на видимост – в зрителното поле. Начин за управление на модел с дистанционно управление, видян с просто око.
- mAh – Единица, в която се измерва капацитетът на батериите (милиампер-час)
- OSD – Екранен дисплей, метод за наслагване на текст / текст / менюта върху изображението, както се вижда, обикновено се използва за показване на напрежението на батерията и друга допълнителна информация за изображението, както се вижда през очилата.
- PAL, NTSC – Аналоговите формати на изображения се различават по разделителна способност и брой кадри в секунда. В миналото PAL се използваше в Европа, NTSC в САЩ, но в момента устройствата поддържат предимно и двата режима.
- PDB – Силово разпределително табло – електроразпределително табло. В момента се използва рядко (функциите му се поемат от FC в случай на четири отделни ESC, или ESC в случай на 4in1), отговорен за стабилизиране на захранването и разпределяне на тока към всички компоненти на дрона.
- PNP – Plug-and-play, термин за комплект за дрон, който включва дрон, изграден без приемник. Изисква свързване / запояване на вашия собствен приемник, за да започнете да летите.
- Prop, propeller – Дронови витла
- RSSI – Индикация за силата на получения сигнал – метод за представяне на силата на сигнала, позволяващ да се определи обхватът на апарата.
- RPM – броят на оборотите в минута
- RTF – Готов за полет, пълен комплект с дрон, за да започнете да летите. Комплектът включва апарата (дистанционно управление), а доста често и очила.
- RTH – Return to home, функцията за връщане на дрона до мястото на излитане
- SBUS, IBUS – Комуникационни протоколи, използвани между полетния контролер и приемника.
- Телеметрия – Функция, която позволява да се изпращат обратно данни към апарата – например информация за обхвата (RSSI) или състоянието на батерията, за да се покажат на екрана на апарата или да се конфигурират аларми въз основа на тях.
- TVL – Брой редове в аналогова картина, еквивалентен на разделителната способност в цифрова картина.
- UART – Универсален асинхронен приемник/предавател – в полетния контролер се свежда до дефиниране на комуникационен порт, който да се използва например с приемник, GPS модул и др. Има TX (предавател) и RX (приемник) щифтове, които в дадено устройство отговаря за изпращането и получаването на данни от другото устройство. TX от едното устройство се свързва с RX на другото.
- UBEC – Универсална верига за елиминиране на батерията. Вижте описанието на BEC.
- VTX – видео трансмитер – предавател на сигнал с изображение
- XT30, XT60, XT90 – Един от най-често използваните видове конектори в дроновете. Числото показва теоретичния максимален ток в ампери, който конекторът може да предаде.
- Дрон – Дронът е безпилотен летателен апарат (БЛА). Безпилотен летателен апарат или дрон е летящо устройство, което се задвижва чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут.
Drones.bg – Онлайн магазинът за дронове на България – Продажба на професионални дронове, любителски дронове, рейсинг дронове, детски дронове, електроника, камери, екшън камери, GoPro, DJI и други.
Заповядайте сега и се доверете на качеството, за което получавате и гаранция!
За всички “дронаджии” направихме и първият български форум за дронове – https://forum.drones.bg