Дронове дрон дрон в горещо време дрон в жега
За какво трябва да внимавате, когато летите с дрон в горещо време
Независимо дали ще останете вкъщи през “отпускарския” август или ще отидете на почивка, външните температури се очаква да са отново доста високи. Тогава е добре да сте наясно с възможното влияние на топлото време върху вашия дрон и вас самите. В тази статия ще отговорим на този често задаван въпрос в няколко съвета, които се надяваме да са полезни, когато летите с дрон в горещо време.
Когато летите с дрон в горещо време:
- Проверете температурния диапазон на вашето оборудване. За правилното функциониране на електрониката, особено на батериите и процесорите, те не трябва да стават твърде студени или прекалено горещи. Преди да летите в горещо време, проверете минималните и максималните работни температури, посочени от производителя на вашия дрон в ръководството. За да ви дадем представа: DJI определя температурен диапазон от 0° до 40° C за Mavic Pro и Phantom 4.
- Не оставяйте дрона (батериите) в колата, когато е на слънце. Температурата в кола на пълно слънце може бързо да се повиши до стойности доста по-високи от външната температура, които могат да бъдат вредни за батериите и вашия дрон. Не поставяйте празна батерия, която е загрята директно във зарядното устройство; първо се уверете, че батерията се е охладила до стайна температура. Дронът издържа на високи температури, но не прекалявайте и не управлявайте дрон, който току-що е излязъл от прегрята кола.
- Не позволявайте на устройства да се нагряват твърде много, докато летите. Може би Ви се е случвало вашия смартфон или таблет да се изключи, защото е прегрял. Разбира се, не е полезно, ако това се случи по време на полет. Затова се уверете, че вашият FPV екран не е изложен на пълна слънчева светлина по време на полет. И ако търсите сянка под дърво, уверете се, че имате ясен изглед към дрона.
- Обърнете внимание на заобикалящата ви среда. При топло време имате дголеми шансове да не сте единственият, който излиза навън. Уважавайте спокойствието и личния живот на другите. Избягвайте да летите с дрона си над хора и внимавайте за домашни любимци и деца, тичащи наоколо, когато излитате или кацате. Освен това следете въздушното пространство около вас, за да не бъдете изненадани от пилоти на планери, свръхлеки самолети и други потребители на въздушното пространство за развлечение.
- Грижете се за себе си. Ако ще летите в хубав летен ден, уверете се, че сте добре хидратирани и носете нещо като каскет или шапка. Застанете с гръб към слънцето, за да не се налага да гледате в слънцето, докато летите. Пийте много вода, за да предотвратите дехидратация, която може да доведе до намалена реакция, наред с други неща. Избягвайте да насочвате и камерата на дрона към слънцето, ако очите Ви са фото чувствителни може да се объркате.
- Следете влажността. Отивате ли на тропическа дестинация или на море в България? Тогава относителната влажност е вероятно да е много по-висока, отколкото сте свикнали. Това може да доведе до конденз в обектива на вашия дрон или фотоапарат, дори при синьо небе. Вземете кърпа без мъх и избършете своя дрон след полет.
- Внимавайте за облаци с прах. Особено ако не е валяло дълго време, повърхността може да стане доста прашна. Обърнете внимание на това при излитане и кацане; вашият дрон може да причини много облаци прах. Това от своя страна може да обърка визуалните сензори на вашия дрон, освен това той самия може да се напълни с прах, ако дрона е с камера и гимбал е често срещано гимбала да блокира когато се напълни с прах. В идеалния случай осигурете площадка за кацане, която да поставяте на земята.
- Помислете за опасностите от пожар. Изсушената трева не се нуждае от много, за да се запали. Батерията на дрон, която се разбива, може да се запали поради късо съединение и преди да се усетите, има горски пожар. В случай на катастрофа се опитайте да стигнете до вашето устройство възможно най-бързо и се уверете, че няма опасност от пожар. Ако е възможно, вземете със себе си пожарогасителя от колата си. Винаги пазете батерията на устройство, което е тежко катастрофирало и не го използвайте повече.
Надяваме се с тези кратки съвети, но важни, да предпазите както себе си, така и Вашето устройство. Поздрави и приятен отпускарски август! 🙂